Blog

Proč je travertin tak žádaným artiklem jak v interiéru tak exteriéru
travertin


O travertinu, hornině jako takové, jejím chemickém složení a fyzikálních vlastnostech nám hodně vypovídá wikipedia.
Travertin má vynikající fyzikální vlastnosti, jako je trvanlivost, pevnost a pružnost, které jej předurčují pro využití i v těch nejnepříznivějších klimatických podmínkách. Jeho chemické složení dodává zároveň vysokou míru rezistence proti nárazu a opotřebení. Skvěle také akumuluje teplo, odolává teplotním změnám a také vlhkosti.
Finální vzhled závisí na tom, jak se diamantový řez na vytěženém travertinovém bloku provede.


Pokud se řeže po vrstvách žíly, po létech, s označením jako "vein cut/VC", jsou na travertinu jasně vidět původní vrstvy sedimentu v pruzích.
travertin antico ( vein cut/VC )


Druhá varianta řezu, takzvané řezaní přes žílu, přes léta, s označením jako "cross cut/CC" dopřává travertinu velmi různorodý přírodní design.
travertin antico ( cross cut/CC )


Nejen tyto skutečnosti předurčují travertin k mnohostrannému využití.


Jaká je barevná rozmanitost travertinu
Jde o širokou barevnostní škálu kterou prezentujeme v našem vzorníku


Jaké povrchové úpravy má travertin
Travertin se zpracovává a následně dodává jednak v řezaném, matném a leštěném provedení, kde jsou póry neboli kaverny otevřené, nevyplněné, a také vyplněný tmelem převážně v barvě travertinu, popřípadě transparentním epoxidovým tmelem.


Na co se dá travertin použít
Díky svým parametrům lze travertin použít kdekoli v interiéru, na dlažby a obklady, na obložení krbů či stěn, chodeb či na schodiště. Jeho venkovní využití je především na obklady budov, plochy kolem bazénů s bazénovými lemy, na terasy.